Site logo
Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Proč tvořit sousedské spolky?

25 ledna @ 18:00 - 19:30

Přijďte se inspirovat italskými Social Streets a poslechnout si zkušenosti podobných sousedských skupin na Praze 7. Poznejte další místní lidi s chutí tvořit tuto solidární síť, vzájemně se podporovat, zlepšovat životní prostředí, pořádat akce nejen pro děti nebo pomáhat sousedům v nouzi.

 

Jaký je příběh Social Streets, kterými se spolky na Sedmičce inspirují?

Začalo to jedním nespokojeným otcem, jehož syn si v sousedství neměl s kým hrát. Přestože žijí v Bologni, která má vysokou hustotu obyvatel, se sousedy se vůbec neznali. Onen muž se rozhodl s tím něco udělat. Založil facebookovou skupinu, jež byla určena pouze lidem z jeho ulice. Vyvěsil několik plakátů a lidé se začali přidávat.

Myšlenka Social Streets se začala rychle šířit. Dnes existuje více než 470 skupin po celém světě, které pomáhají sousedům spojit síly. Neexistuje žádný centrální vůdce, žádné poplatky a žádný velký plán. Přesto se díky této iniciativě odehrálo mnoho úžasných věcí. Sousedé organizují kulturní akce, přetvářejí veřejný prostor, sdílejí kola nebo zakládají komunitní zahrady.

Záměrem Social Street je podporovat setkávání sousedů s bydlištěm ve stejné ulici za účelem budování vztahů, naplňování potřeb, sdílení odborných znalostí či realizace projektů společného zájmu. K dosažení tohoto cíle bez zbytečných nákladů a úsilí využívá Social Street uzavřené facebookové skupiny.

 

Skupiny na Praze 7

Sousedské skupiny jsou volným sdružením lidí žijících v blízkosti jedné ulice nebo náměstí. Bydlí v takové vzdálenosti, aby případná výpomoc šla zařídit cestou domů a nezabrala moc času. Pro společnou komunikaci využívají kromě facebookových skupin také kontaktní osoby (koordinátory), na které se mohou obrátit i lidé bez přístupu k internetu, když něco potřebují nebo se chtějí potkat s ostatními. Koordinátoři jsou také ve spojení s místními sociálními pracovníky a neziskovými organizacemi. Díky tomu se ve skupinách občas objevují poptávky po dobrovolné pomoci sousedům v nouzi.

Ve skupinách můžete snadno sdílet své nápady, pozvánky na akce, ptát se, hledat pomoc nebo ji nabídnout ostatním. Díky tomu, že jsou skupiny úzce lokální, brzy se můžete se sousedy poznávat na ulici a z vašeho okolí se stane malá vesnice uprostřed města.

 

Aktuální seznam skupin a jejich kontakty najdete na stránkách www.praha7.cz/sousedskespolky

 

Je vám myšlenka sousedských spolků blízká?
Doražte ve čtvrtek 25. ledna 2024 od 18:00 hod.

do Dobrovolnického centra Agora 7, Jankovcova 8b, Praha 7.
(vchod je ze strany od řehy, naproti Pivovaru Marina)

VSTUP JE ZDARMA – REZERVUJTE SI PROSÍM SVOU ŽIDLI, abychom jich připravili dostatek:

Pokud máte dotazy, neváhejte nás kontaktovat:

Vojta Rybář
[email protected]
603 229 777.

Dobrovolnické centrum Agora 7 pořádá pásmo besed Dobro-večery s inspirativními osobnostmi – přednášky pro všechny občany s chutí tvořivě pomáhat a komunitně žít – 1 x za měsíc vždy ve čtvrtek od 18 do 20 hod.

Dobrovolnické centrum Agora 7 je spolufinancováno z programu Active Citizens Fund.

Podrobnosti

Datum:
25 ledna
Čas:
18:00 - 19:30
Rubrika Akce:

Místo konání

Dobrovolnické centrum Agora 7
Jankovcova 1587/8b
Praha, 170 00 Česká republika
+ Google Mapa
Phone
222 264 846