Site logo

Zapoj se

Chcete bez nároku na honorář věnovat část svého času, energie a schopností ve prospěch druhých? Všimli jste si ve vašem domě osaměle žijícího seniora, který sotva vychází z domu?

Dobrovolnický program

Chcete bez nároku na honorář věnovat část svého času, energie a schopností ve prospěch druhých? Díky zapojení do našeho programu můžete získat nové přátele, zkušenosti i zážitky. A také dobrý pocit z pomoci druhým.

Dobrovolníků si vážíme a pečujeme o ně. Pro zájemce pořádáme vstupní školení a další vzdělávání včetně supervizí.

Můžete si tak rozšířit obzory v oblasti osobního rozvoje a praktických dovedností, které uplatníte v rámci své dobrovolnické praxe, ale i každodenního života.

Program je otevřen všem bez ohledu na profesi a věk. Podmínkou je trestní bezúhonnost a chuť pomáhat druhým.

Vyberte si z velkého množství činností

Rozhlédni se kolem sebe

Všimli jste si ve vašem domě osaměle žijícího seniora, který sotva vychází z domu? Za kterým nechodí na návštěvy příbuzní či pracovníci z pomáhajících organizací? Dejte nám prosím vědět.

Zavolejte koordinátorce Marii z projektu “Nejdřív Soused”, která s Vámi danou situace probere a v případě potřeby zprostředkuje seniorovi potřebnou pomoc.

Pilotní projekt

Může to být donáška nákupu či oběda, pomoc s obstaráním zdravotní či sociální péče, pomoc při jednání s úřady, s vyřízením příspěvku na bydlení apod.

V případě, že bude pomoc spojená s financemi, a nebude možné využít jiných veřejně dostupných zdrojů, bude pomoc pokryta ze zdrojů Nejdřív Soused.

Pilotní projekt probíhá ve spolupráci s Pečovatelským centrem Praha 7, Charitou Praha – Holešovice a Centrem sociálních služeb Bohuslava Bureše – Armádou spásy.

Sousedské spolky

Sousedské spolky jsou neformálním sdružením lidí žijících v blízkosti jedné ulice nebo náměstí, kteří mají chuť si občas pomoct nebo spolu po sousedsku něco zažít. Bydlí v takové vzdálenosti, aby případná výpomoc šla zařídit cestou domů a nezabrala moc času.

Zjistěte, kdo bydlí ve vaší ulici. Poznejte své sousedy a myslete na ty, kteří jsou osamělí a ohrožení. Sdílejte a půjčujte si – od šroubováku po auto.

Více o zkušenostech sousedských spolků se můžete dočíst v naší metodice zde.

Přidejte se do fungujících skupin nebo založte vlastní.​

Pomáhejte si vzájemně – zalít kytky či vyvenčit psa. Uspořádejte sousedskou akci podle svého gusta. Nebo zvelebujte společně okolí.

Koordinátoři spolků jsou také v kontaktu s místními pomáhajícími organizacemi a sociálními pracovníky. Díky tomu se ve skupinách občas objeví výzva k pomoci sousedům v nouzi.

Aktuální kontakty na jednotlivé skupiny a více informací najdete na stránkách:

https://www.praha7.cz/volny-cas-prehled/sousedskespolkyprahy7/

Zapojte se

Koordinátorka dobrovolníků Markéta Dlouhá